2015 szeptember 27-én 15:30-tól Pázmány gondolatai Kálvin hiszekegyéről és egy sajátos műfaj megjelenése a 16–17. században címmel tartja irodalomtörténeti előadását Takács Tamás a Fekete Sas Akadémia keretein belül.

Fekete Sas Akadémia

Régen és ma – Őszi sorozat

helytörténet, művészet, építészet, életmód,

A Fekete Sas Társaság és a Városi Képtár előadássorozata

Helyszín: Városi Képtár – Deák Gyűjtemény

Székesfehérvár, Oskola u. 10.

2015 szeptember 27, vasárnap 15:30

Takács Tamás
Irodalomtörténész

“Előadásomban Pázmány Péter Az nagy Calvinus Ianosnak Hiszek egy Istene című hitvitázó művét mutatom be. Kutatásom során bebizonyítottam, hogy milyen újszerű módokon polemizál a szerző, ezzel új irányt szab a korabeli hitvitázó témájú írásoknak. Továbbá ismertetem, miként illeszti bele a szöveget összegző művébe, a Kalauzba. Szükséges ehhez a politikai, társadalmi, egyházi berendezkedés bemutatása is, illetve azoknak az elemeknek az adott korban való vizsgálata, amelyek a hitvitázó irodalom reprezentációját megjelenítették.
Ezeken felül bemutatom a Carmina V[ersus] De Caluino című ismeretlen szerzőtől származó paszkvillust, illetve ennek a sajátos műfajnak a hazai megjelenését, fejlődését a 16-17. században.”

Az előadás nyilvános, mindenkit szeretettel várunk!

Belépőjegy: 500 Ft.

A Fekete Sas Társaság (www.feketesastarsasag.org/) és az AEGIS Alapítvány közös rendezésében.

A sorozat következő előadása:

2015 október 11, vasárnap, 15:30

F. Dózsa Katalin művészettörténész
c. egyetemi tanár

A „divatos” reformkor

„A monarchia vidéki városai közül Pest, Magyarország első városa jelentős helyet vívott ki magának a luxus és a divat területén is, annyira, hogy nem hasonlítható össze más, tartományi városokkal De Pest mindennel el is van látva, amivel a magas társaság legkényesebb ízlése is kielégíthető” írta 1834-ben a Wiener Theaterzeitung. Ám ha akár csak 10 évvel korábban is Pest-Budán járt volna a tudósító, közel sem talált volna hasonló luxust. A reformkorban indult el a provinciális Magyarország felzárkózása Európához, ami a divat követésében is megnyilvánult. Ugyanakkor az osztrák udvarral való szembenállás kifejezésére megerősödött a nemzeti viselet modernizálásának igénye. Kik voltak a legelegánsabb urak és hölgyek a reformkorban? Miért tartotta fontosnak Széchényi István az ipar, a kereskedelem fellendítése mellett a társasági élet megszervezését? Hogyan született meg a díszmagyar, és hogyan terjedt a hétköznapi magyaros viselet, miért hordott minden hölgy 1844 báli szezonjában, az egész országban kék, mintás kartont? Ilyen és hasonló kérdésekről lesz szó F. Dózsa Katalin művészettörténész vetített képes előadásán.

Az előadás nyilvános, mindenkit szeretettel várunk!

Belépőjegy: 500 Ft.